V posledních letech se velmi zvyšuje zájem o jazykové kurzy, a to nejen v tradičních studentských městech, jako je Brno nebo Praha. O kurzy angličtiny, němčiny nebo ruštiny stojí čím dál tím více lidí, a jazykové školy tak pomalu ani nestačí nabízet nové lekce.
Ačkoliv tedy pro jazykové školy obvykle není problém nové studenty přilákat, často je jejich problémem je naopak v kurzech udržet.
Jazykové kurzy se totiž dlouhodobě potýkají s problémem vysoké úmrtnosti. To samozřejmě neznamená, že by studenti jazyků umírali více, než jejich jazykově se nevzdělávající vrstevníci.
Úmrtnost v tomto případě spočívá v tom, že ze studentů zapsaných v kurzu jich tento kurz velké množství obvykle nedokončí. Jazykové školy hlásí, že zapsaný kurz nedokončí dokonce až 50 % studentů.
Proč vlastně studenti jazykové kurzy opouštějí ještě před tím, než vyčerpají všechny lekce, které si často i dopředu zaplatili?
Zatímco pomaturitní studium angličtiny, němčiny či jiných jazyků je tvořeno větším procentem čerstvých absolventů středních škol, u kurzů pro veřejnost je vysoké procento studentů tvořeno dospělými, kteří často již pracují, a proto je důvodem předčasného ukončení kurzu často nedostatek času.
Ten je ostatně podle průzkumů nejčastějším důvodem, proč se začínají lavice v jazykových školách rychle vyprazdňovat. U pravidelných lekcí stačí, abychom se v hodině několikrát neukázali, a při další lekci už nemusíme spolužákům stačit. Právě to je moment, kdy to většina studentů raději vzdá, než aby se snažila situaci řešit.
Dalším častým důvodem předčasného odchodu bývá to, že studentům nevyhovuje lektor nebo styl výuky. Mezi další důvody může patřit nespokojenost se složením skupiny v kurzu, nevhodně zvolená obtížnost nebo finanční limity.
Na problém opouštění kurzů studenty se v rámci projektu Don´t Give Up! (neboli “Nevzdávej to!”) zaměřila Jazyková Škola Pelican z Brna, která se rozhodla ve spolupráci s lektory a psychology zjistit, jak je možné těmto situacím předcházet. Výsledkem je publikace, která radí především lektorům, jak studenty ke studiu vhodně motivovat. Na své si zde ale přijdou i studenti, kteří hledají způsob, jak znovu objevit ztracenou motivaci.
Na základě výsledků projektu Don´t Give Up! Vám nyní přinášíme 5 tipů, jak zvýšit svou motivaci ke studiu a kurz úspěšně dokončit.
Věnujte dostatek času výběru jazykové školy
Výběr správné jazykové školy je pro úspěch kurzu klíčový. K tomu, aby vás v průběhu kurzu neopustila chuť studovat, je důležité si zvolit takovou školu, ve které se budete cítit příjemně a do které budete chodit rádi. Udělejte si čas na to, abyste se ještě před zápisem do kurzu zašli do školy podívat.
Nestyďte se nahlédnout do učeben a seznámit se s prostředím, ve kterém budete trávit následující měsíce. Některé jazykové školy nabízejí zájemcům zkušební lekce zdarma. Ty jsou vhodnou příležitostí pro to, abyste zjistili, jestli vám právě tato škola bude vyhovovat.
Zvolte si adekvátní jazykovou úroveň
Špatný odhad jazykové úrovně je častým důvodem, proč studenti ztrácejí motivaci pokračovat v kurzu. Pokud se podceníte a zvolíte si zbytečně nízkou úroveň, budete se v kurzu nudit a možná brzy nabudete dojmu, že jeho navštěvování nemá smysl. Pokud se ale naopak přeceníte a nastoupíte do příliš pokročilé skupiny, nebudete učivo pravděpodobně zvládat a v tom horším případě svou snahu brzy vzdáte.
Pokud si nejste jisti, který kurz je pro Vás ten pravý, mohou vám pomoci rozřazovací testy, které obvykle najdete na webových stránkách své jazykové školy. Jazyková škola PELICAN například nabízí rozřazovací testy pro sedm nejčastěji vyučovaných jazyků.
Seznamte se se svým lektorem
Lektor je osobou, která funguje jako prostředník mezi Vámi a cizím jazykem. Proto je to, aby vám on a jeho styl výuky vyhovoval, nesmírně důležité. Dobrý lektor by měl být nejen kvalifikovaný, ale měl by být také schopen svým studentům pomoci s problémy, na které mohou během lekcí narazit. Nebojte se se o svém lektorovi před začátkem kurzu informovat v jazykové škole!
Vytyčte si cíl
Ve vzdělávání obecně platí, že než se pustíte do studia, měli byste si uvědomit, proč se danou látku vlastně učíte. Začali jste se učit italsky, protože byste se rádi dozvěděli, jak správně vyslovovat názvy všech tamních pochoutek? Nebo jste si zapsali kurz němčiny, abyste si mohli přečíst Goetha v originále? Ať už je váš cíl jakýkoliv, je dobré si ho před začátkem kurzu uvědomit a během studia k němu směřovat.
Nebuďte na sebe moc přísní
Klaďte si vysoké cíle, ale neočekávejte od sebe zázraky. Naučit se dobře cizí jazyk je práce na celý život. Tento fakt byste měli vzít na vědomí a nevzdávat to jen proto, že máte pocit, že vám studium nejde dost rychle. Běžte na to krok po kroku, postupně dosahujte dílčích cílů, odměňujte se, a hlavně: Don’t give up!