Na nového člena rodiny se určitě moc těšíte, ale také vám možná vrtá hlavou, jak to zvládne váš současný benjamínek. Pravdou je, že příchod sourozence není pro malé dítě vždy radostným okamžikem.
Nestandardní situaci pak nejhůře zvládají děti ve věku do dvou let. Proč? Důvod je prostý – byly zvyklé na plnou pozornost maminky, ale teď se v jejich životě objeví někdo nový – neznámý „narušitel“. A když se péče rodičů rovnoměrně rozdělí mezi více potomků, není to pro dítko vůbec jednoduché. Ale nemusíte zoufat, raději si přečtěte několik praktických tipů, jak situaci zvládnout, aniž by váš chlapeček či holčička utrpěly psychickou újmu.
Správné načasování je základ
Pokud se na těhotenství teprve připravujete, nemusíte se s oznámením velké novinky nijak zvlášť stresovat. Ideální doba připadá na chvíli, když již nedokážete skrýt rostoucí bříško. Pak už je samozřejmě vhodné dítě začít připravovat na to, že se za pár měsíců objeví někdo nový.
Obecně platí, že čím je dítě starší, tím jednodušší je mu příchod miminka vysvětlit. Chystáte-li se doma provést nějaké zásadní změny (např. přesun dítka z vaší ložnice do dětského pokojíčku), které by se staršímu dítěti nemusely zamlouvat, raději je udělejte v předstihu, aby si je nespojilo s narozením sourozence.
Zapojte potomka do příprav
Prioritou je, aby se dítě kvůli miminku necítilo odstrčeně. Není přitom nic jednoduššího než z něj udělat malého pomocníka, který se bude účastnit všech „zásadních“ fází příprav. Týdny těhotenství plynou jako voda a pořád je co na práci. Holčička mamince zcela jistě ráda pomůže s výběrem miminkovského oblečení a s hledáním pěkného jména. Chlapeček zase může vybrat hračky. A také dítku nezapomeňte průběžně připomínat, jak důležitou roli starší sourozenec hraje.
A co je zdaleka nejdůležitější? Miminko si sice vyžádá spoustu pozornosti, ale to neznamená, že by se starší dítě mělo odebrat do ústraní. Absolvujte společně běžné denní aktivity a připomínejte mu, jak moc ho máte rádi.