“Výborná znalost angličtiny podmínkou.” Dnes běžná věta z pracovních nabídek. Kdo při pohovoru v angličtině s firemním personalistou exceluje, má k lepší práci mnohem blíž. Máte za sebou roky angličtiny ve škole, ale i to, co jste ještě úplně nezapomněli, ve stresové situaci ne a ne naskočit? Pokud nemáte možnost jet občerstvovat zapomenutou angličtinu třeba na rok do zahraničí, začněte svou misi za lepšími pracovními vyhlídkami kurzem angličtiny v dobré jazykové škole. Nabídka kurzů angličtiny je dnes po celé zemi široká, takže hlavním úkolem pro vás bude “oddělit zrno od plev” a vybrat ten pravý kurz, který vám bude sedět v každém aspektu. Jak na to?
1. Zorientujte se ve variantách kurzů
Ujasněte si tyto otázky: Chcete se učit ve skupině nebo studovat individuálně s lektorem? Nevadí vám docházet do školy nebo bude schůdnější učit se přes skype? Kolik času týdně můžete studiu věnovat? Bude lepší intenzivní víkendový kurz nebo výuka pravidelně v týdnu? Běžné metody vám dosud moc nefungovaly a chtěli byste tak vyzkoušet nějakou netradiční výukovou metodu? Čeho chcete hlavně dosáhnout? Chcete se naučit konverzovat? Číst si knihy v originále? Potřebujete bezchybně psát firemní maily v zaměstnání? Chcete se dívat na anglicky mluvené filmy bez titulků?
Při této orientaci vám pomůže projít si kompletní nabídku kurzů ve vašem městě. Získáte přehled o cenách, termínech, školách. Když se vám bude nějaký kurz líbit, nezávazně školu poptejte. Škola se vám ozve a zodpoví vám případné otázky.
2. Choďte do snadno dostupné školy
Na mapě jazykových škol a lektorů si vyberte místo, kam se snadno dostanete z vašeho bydliště, práce, školy nebo brigády. Pokud v dosahu není vhodná škola, je na místě zvážit skype kurz angličtiny. Dlouhé dojíždění totiž ubíjí motivaci ke studiu a hrozí, že se pak budete chtít sem tam z výuky ulít.
3. Pročtěte recenze studentů na kurzy angličtiny ve svém městě
Zkušenosti studentů s jazykovými školami by měly být klíčovým faktorem při vašem rozhodování. V pár kliknutích si tu vyfiltrujete reference přímo na angličtinu ve vašem městě a typu kurzu, který máte v plánu. Student, který napíše jazykové škole referenci, musí být nadstandardně spokojen, jinak ho k tomu těžko něco donutí. Tedy leda opačný stav, kdy je silně nespokojen. Škola se spoustou dobrých referencí je tedy sázka na jistotu. Pokud škola žádné reference nemá, je lepší jít o dům dál a zbytečně neriskovat. Z obsahu referencí odhadnete atmosféru ve škole i to, zda marketingové fráze o individuálním přístupu nefungují jen na papíře. Pomůže také všímat si, jak škola reaguje na pozitivní, ale i na ta ne úplně nadšená hodnocení. Přístup školy ke studentům tu máte v přímém přenosu.
Reference jsou subjektivním názorem každého studenta, a co si chválí jeden, to nemusí sedět druhému. Nakolik jsou jednotlivá hodnocení nesměrodatná, z desítek subjektivních hodnocení studentů si určitě poskládáte o jazykové škole dosti přesný obraz. Jazykovky.cz, na kterých najdete hodnocení jazykových kurzů od tisíců studentů, mají vlastní veřejný nezávislý formulář, kterým může ohodnotit jazykovou školu libovolný student bez jakéhokoliv ovlivňování ze strany školy. Hodnotit nelze anonymně, aby recenze bylo možné ověřit, a server navíc prověřuje IP adresu hodnocení, aby si školy náhodou nepomáhaly k dobrým hodnocením samy.
4. Vytipujte si několik lektorů, kteří jsou vám sympatičtí
S učitelem angličtiny strávíte hodně času a pro úspěch celého studia je zásadní, aby vám lidsky “sednul”. Jazykový certifikát by měl být u lektora samozřejmostí, ale raději to prověřte. Bude-li mít v kapse i nějaký pedagogický certifikát, jen to svědčí o jeho profesionalitě. Něco vám ale napoví i fotografie lektora a to, jak se sám prezentuje. Na co dává ve výuce důraz a jestli vás dokáže vtáhnout do studia – o tom vám nejvíc řeknou hodnocení lektora od studentů, pokud je dotyčný má. Váš favorit nicméně nemusí učit vaši pokročilost nebo mít v kurzu volno, takže je lepší předvybrat více výborných lektorů, abyste zvýšili své šance, že se alespoň k některému z nich nakonec dostanete.
5. Zkuste si zajistit ukázkovou hodinu
Zavolejte do školy a zeptejte se, jestli je možné u některého z vybraných lektorů jít na úvodní hodinu na zkoušku. Předtím si ale udělejte pokročilostní test, abyste se ocitli ve skupině správné úrovně. Pokud není nezávazná ukázková hodina možná, můžete se zkusit domluvit na platbě za 1 lekci a zbytek kurzu doplatit, až když se ujistíte, že vám skupina i lektor vyhovují.
6. Nespoléhejte jen na školu
Domácí úkoly podle vzpomínek z povinné školní docházky nejsou zrovna populární, ale pravidelná domácí příprava vměstnaná mezi lekce v jazykovce dokáže divy. Hodiny ve škole si o to více užijete a mnohem více si z nich odnesete. K samostudiu poslouží učebnice, cvičení a doplňkové materiály od vyučujícího. Skvělých výukových materiálů najdete pochopitelně mnoho i na internetu. Recenze vybraných webů, které učitelé angličtiny doporučují svým studentům k procvičování angličtiny jako doplněk k učebnicím naleznete v anglickém rozcestníku na Angličtina online. Nemáte-li dost silnou vůli k domácímu učení, najděte si cesty, jak angličtinu prostě používat v běžném životě. Připojte se k anglicky mluvící skupince na Facebooku, kupte si bestseller v angličtině od svého oblíbeného autora, přepněte si do angličtiny prostředí v mobilu, pouštějte si na YouTube anglická videa o tématech, která vás extrémně zajímají, a zkuste pochopit, o čem je řeč…
7. Pojmenujte si své cíle a motivace
Sebelepší lektor ani výuková metoda nebude nic platná, pokud nemáte k učení opravdu silnou motivaci. Lidský mozek je už tak naprogramován, aby šetřil energií, kde to jde, a pamatuje si mnohem lépe to, co má nastavené coby prioritní. Preferuje také příjemné zážitky, zatímco ty nelibé naopak vytlačuje. Pokud vám vaše přirozené motivace nepřijdou dostatečné, pomozte si berličkou. Spolu se školou si stanovte dílčí, snadno kontrolovatelné cíle. Krůček po krůčku tak dosáhnete svého cíle, i když byl na začátku velmi vzdálený.