Čeština je pro nás mateřský jazyk a všichni bychom ho měli skvěle ovládat na psané i mluvené úrovni. Jenže spousta z nás ve škole nedávala pozor, nebo nám učitelé nevhodně vysvětlovali češtinářská pravidla, a proto máme ve svých znalostech stále mezery. A to mnohdy už během školních let – v dospělosti se to už jen zhoršuje.
Jenže jak z toho? Jak si zlepšit češtinu a získat díky tomu lepší známky (což zajímá žáky a studenty), nebo lepší práci (což zajímá dospělé)? S tím vám chceme dnešním článkem pomoci.
Cvičebnice
Papírové cvičebnice si mnozí jistě pamatují – jsou to cvičební sešity s připravenými diktáty a vynechanými místy pro doplnění chybějících písmenek (tradičně i/y, mě/mně, bě/bje a další).
Například:
bílá m_š (doplňte i/y)
Po vyplnění daného diktátu jste si museli najít řešení v tzv. klíči = v řešení, které bývalo vždy na konci každé cvičebnice. Mnohé školy tyto papírové sešitky s diktáty používají dodnes.
Internetové portály
Nemusíte řešit (dnes už zastaralé) cvičebnice, které si musíte ještě sami ručně opravovat dle klíče na konci příručky. Dnes už existují moderní internetové portály, které mají vícero typů cvičení, automatické opravování diktátů, srozumitelně popsaná pravidla pravopisu přímo po ruce, … Takovým portálem je i Pravopisně.cz, dnes už přední hráč na poli vzdělávacích webů u nás. Měsíčně ho navštíví přes 600 000 návštěvníků z řad žáků základních a středních škol.
Čtení knih
Slovní zásoba a pravopis jdou ruku v ruce. Právě čtením si oba tyto segmenty jazyka zlepšujeme. Ale nesmíte číst jen zápisky na Facebooku svých přátel, ale reálné knížky. V těch sice pár chyb také najdete, ale v základu už prošly nějakou korekturou a jsou skvělý začátkem pro upevňování a rozšiřování slovní zásoby i správné podoby psaných slovíček.
Hledání chyb
Záměrně sami hledejte chyby a překlepy– sociální sítě jako Facebook, Twitter, Instagram jsou jich plné, takže moc práce vám to nedá. Je to skvělá cvičební pomůcka na zlepšení vaší pozornosti i schopnost vnímat texty ostatních a rozebírat je z češtinářského pohledu.